Aydem Enerji (AYDEM) 2026/9 Bilanço Analizi

Aydem'de net kâr 5,24 milyar TL'ye sıçradı; operasyonel göstergeler zayıfladı, likidite ve borç vadesi yapısı iyileşti.

Aydem Enerji (BIST: AYDEM), 2026 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal tablolarını açıkladı. Rakamlar, operasyonel tarafta durağan bir görünümü, net kâr tarafında ise çok dikkat çekici bir sıçramayı ve bilanço yapısında önemli bir yeniden şekillenmeyi gösteriyor. Aşağıda gelir tablosu, bilanço kalemleri ve çarpanlar tek tek ele alınıyor.

Genel Görünüm ve Piyasa Çarpanları

Şirketin hisse fiyatı 22,7 TL, sermayesi 705 milyon TL, piyasa değeri ise yaklaşık 16,0 milyar TL seviyesinde. Net borç 22,77 milyar TL olarak raporlanmış. Çarpanlara bakıldığında F/K 11,91, PD/DD 0,31, FD/FAVÖK 6,61, FD/Hasılat 2,47 ve PD/EFK 7,11 değerleri öne çıkıyor. Özellikle 0,31’lik PD/DD, piyasa değerinin defter değerinin yalnızca yaklaşık üçte biri düzeyinde olduğunu gösteriyor. Bu durum, hissenin özkaynaklarına kıyasla önemli bir iskontoyla işlem gördüğüne işaret ediyor. Ancak bu iskontonun nedenleri arasında borçluluk, enerji sektörünün düzenleyici riskleri ve net kârın niteliği gibi unsurlar da yer alabilir.

Gelir Tablosu Analizi

Hasılat 2026/9 döneminde 12,10 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın aynı dönemindeki 12,48 milyar TL seviyesinin yaklaşık %3 altında. Bir önceki çeyrek olan 2026/6’daki 7,52 milyar TL ile kıyaslandığında ise belirgin bir artış görülüyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, tablodaki sütunların dönemsel yapısıdır. Kümülatif ve çeyreklik veri ayrımı önemlidir. Bu nedenle çeyrekler arası doğrudan kıyaslamalar yerine yıllık karşılaştırma daha sağlıklı bir ölçüt sunar.

Brüt kâr, geçen yılın 3,18 milyar TL değerinden 2,69 milyar TL‘ye gerileyerek %15 düşüş kaydetti. Hasılattaki sınırlı gerileme karşısında brüt kârdaki bu daha sert düşüş, brüt kâr marjında daralma olduğunu gösteriyor. Brüt marj yaklaşık olarak %25,5’ten %22,2 seviyesine inmiş görünüyor. Bu durum, maliyet kalemlerinin gelirlere kıyasla daha hızlı arttığına veya satış fiyatlarının maliyet baskısını tam olarak yansıtamadığına işaret edebilir.

Faaliyet kârı 2,19 milyar TL ile geçen yılın 2,65 milyar TL değerinin %17 altında kaldı. Faaliyet kârındaki düşüş, brüt kâr tarafındaki daralmanın devamı niteliğinde. FAVÖK ise 4,94 milyar TL ile geçen yılın 4,99 milyar TL seviyesine neredeyse yatay kaldı (%1 düşüş). FAVÖK’ün faaliyet kârına kıyasla çok daha dirençli olması, amortisman giderlerinin arttığını gösteriyor. Duran varlıkların büyümesi göz önüne alındığında bu beklenen bir sonuç. FAVÖK marjı yaklaşık %40,8 seviyesinde olup, sektörün sermaye yoğun yapısı düşünüldüğünde güçlü bir operasyonel nakit üretim kapasitesine işaret ediyor.

Net Kâr: Olağanüstü Artışın Arkasında Ne Var?

Tablonun en çarpıcı kalemi net kâr. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 405,9 milyon TL olan net kârını 5,24 milyar TL‘ye çıkararak %1190 artış kaydetti. Ancak operasyonel göstergeler (hasılat, brüt kâr, faaliyet kârı ve FAVÖK) bu dönemde ya geriledi ya da yatay seyretti. Bu tablo, net kâr artışının operasyonel performanstan kaynaklanmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Böyle bir sapmanın tipik nedenleri arasında şunlar sayılabilir: net parasal pozisyon kazançları (TMS 29 enflasyon muhasebesi kapsamında), ertelenmiş vergi geliri, kur farkı kazançları, finansman gelirleri, yeniden değerleme etkileri veya bir defaya mahsus olağanüstü gelirler. Elimizdeki özet tabloda bu kalemlerin ayrıntısı yer almadığı için kesin bir kaynak belirtmek mümkün değil. Yatırımcıların KAP’ta yayımlanan finansal rapor dipnotlarını inceleyerek kârın kalitesini değerlendirmesi önemli. Ayrıca 2026/6 çeyreğinde de 4,88 milyar TL net kâr görülmesi, bu yüksek kârın bir önceki çeyrekte de oluştuğuna ve kalıcılığının sorgulanması gerektiğine işaret ediyor.

F/K oranının 11,91 seviyesinde olması, bu net kâr rakamının sürdürülebilirliği açısından dikkatle yorumlanmalı. Kâr büyük ölçüde operasyon dışı kalemlerden geliyorsa, F/K oranı gerçek değerleme durumunu olduğundan cazip gösterebilir.

Bilanço Yapısı: Varlık Tarafındaki Dönüşüm

Bilançonun varlık tarafında en dikkat çekici değişim nakit ve nakit benzerleri kaleminde yaşandı. Geçen yılın aynı dönemindeki 23,40 milyar TL seviyesinden 3,29 milyar TL‘ye gerileyen nakit, %86 azalış anlamına geliyor. Bu düşüş, dönen varlıklarda %77’lik gerilemeyle (25,89 milyar TL’den 6,00 milyar TL’ye) paralel ilerliyor. Nakit tarafındaki bu büyük çıkışın, kısa vadeli yükümlülüklerdeki %87’lik düşüşle (25,71 milyar TL’den 3,44 milyar TL’ye) eş zamanlı gerçekleşmesi dikkat çekici. Bu tablo, şirketin elindeki nakdi kısa vadeli borçlarını kapatmak için kullandığını ve borç vadesini uzattığını düşündürüyor.

Stoklar %41 artışla 37,6 milyon TL seviyesine ulaştı. Rakam bilanço büyüklüğüne kıyasla çok küçük olduğundan, stok artışının finansal tablolar üzerinde belirleyici bir etkisi bulunmuyor.

Duran varlıklar ise %30 artışla 78,67 milyar TL seviyesine yükseldi. Geçen yılın 60,41 milyar TL değerinden gelen bu artış, şirketin yatırım harcamaları, yeni kapasite ve yeniden değerleme etkileriyle büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Toplam varlıkların yaklaşık %93’ünün duran varlıklardan oluşması, enerji üretimi ve dağıtımı gibi sermaye yoğun sektörlerin tipik bir özelliği.

Yükümlülükler ve Özkaynak Yapısı

Kısa vadeli yükümlülükler 3,44 milyar TL seviyesine indi. Uzun vadeli yükümlülükler ise %16 artışla 28,84 milyar TL oldu. Bu iki hareket birlikte değerlendirildiğinde, şirketin borç yapısını kısa vadeden uzun vadeye kaydırdığı anlaşılıyor. Bu durum likidite riskini azaltan ve vade uyumsuzluğunu hafifleten olumlu bir gelişme olarak okunabilir. Ancak uzun vadeli borçların artması, faiz ve kur riskine uzun süreli maruziyet anlamına da gelir.

Cari oran açısından bakıldığında, dönen varlıklar (6,00 milyar TL) kısa vadeli yükümlülükleri (3,44 milyar TL) aşıyor ve cari oran yaklaşık 1,75 seviyesinde hesaplanıyor. Bir yıl önce bu oran yaklaşık 1,01 idi. Dolayısıyla kısa vadeli likidite göstergesi belirgin biçimde iyileşmiş durumda.

Ana ortaklığa ait özkaynaklar %47 artışla 52,39 milyar TL‘ye ulaştı. Özkaynak büyümesi, yüksek dönem net kârından ve muhtemelen yeniden değerleme fonlarından beslenmiş görünüyor. Toplam yükümlülükler (yaklaşık 32,28 milyar TL) ile özkaynaklar (52,39 milyar TL) kıyaslandığında, yabancı kaynakların özkaynaklara oranı yaklaşık %62 seviyesinde. Bu da bilanço yapısının görece güçlü olduğunu gösteriyor.

Net Borç ve Finansal Yapı Üzerine Değerlendirme

Başlıktaki 22,77 milyar TL net borç rakamı, FD/FAVÖK 6,61 çarpanının hesaplanmasında kullanılan firma değerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Net borcun yıllık FAVÖK’e (çeyreklik tabloya göre sunulan rakam esas alındığında) oranı, şirketin borç servis kapasitesinin takibi açısından kritik. Yüksek net borç, enerji sektöründe yatırım döngüsünün doğal sonucu olsa da, faiz oranlarındaki değişimler ve kur hareketleri şirketin finansman giderleri üzerinde belirleyici olmaya devam edecek.

Konuyla İlgili Ek Değerlendirme: Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bu bilanço okunurken üç temel unsur öne çıkıyor. İlki, kâr kalitesi. Operasyonel göstergeler gerilerken net kârın bu denli yükselmesi, kalemlerin detaylı incelenmesini zorunlu kılıyor. İkincisi, enflasyon muhasebesi (TMS 29) etkisi. Sermaye yoğun şirketlerde parasal olmayan kalemlerin endekslenmesi ve net parasal pozisyon kazanç veya kayıpları, raporlanan kâr üzerinde çok büyük etki yaratabilir. Üçüncüsü ise düzenleyici ortam. Elektrik piyasasında EPDK kararları, tarife düzenlemeleri ve dağıtım bedelleri gibi unsurlar şirketin gelecekteki gelir ve marj yapısını doğrudan etkiler. Yatırımcıların bu üç başlığı birlikte izlemesi, rakamların ötesinde sağlıklı bir değerlendirme yapabilmeleri açısından faydalı olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Aydem Enerji’nin 2026/9 net kârı ne kadar oldu?
Şirketin 2026/9 dönemi net kârı 5,24 milyar TL olarak açıklandı. Geçen yılın aynı dönemindeki 405,9 milyon TL ile kıyaslandığında yıllık bazda %1190 artış gösteriyor.

Net kâr artışı operasyonel performanstan mı kaynaklanıyor?
Hayır. Aynı dönemde hasılat %3, brüt kâr %15, faaliyet kârı %17 ve FAVÖK %1 geriledi. Bu nedenle net kâr artışı operasyon dışı kalemlerden, örneğin parasal kazançlardan veya finansal gelirlerden kaynaklanıyor olabilir. Kesin neden için KAP’taki dipnotların incelenmesi gerekir.

Nakit ve nakit benzerlerindeki %86’lık düşüş endişe verici mi?
Tek başına değerlendirildiğinde dikkat çekici olsa da, aynı dönemde kısa vadeli yükümlülükler de %87 azaldı. Bu durum, nakdin kısa vadeli borç ödemesinde kullanıldığını düşündürüyor. Cari oranın yaklaşık 1,01’den 1,75’e yükselmesi, kısa vadeli likidite görünümünün iyileştiğini gösteriyor.